Slovník pojmů

A

1.  ABS hrana: materiál akrylonitril-butadien-styren, termoplastický a nárazuvzdorný polymer. Používá se na obložení konců pracovních desek z laminovaného dřeva (HPL) a nábytkových součástí z LDPE LDPE: laminovaná dřevotřísková deska vyrobená lisováním dřevěných třísek s přídavkem pryskyřic a potažená plastovou fólií. 

ABS plastové hrany jsou vysoce odolné vůči vlhkosti, louhům, kyselinám a olejům i organickým rozpouštědlům.

Pro lemování pracovních desek se používá ABS hrana o tloušťce 2 mm, zatímco pro dřevotřískové desky se používá hrana o tloušťce 0,8 mm. Silná hrana výrobek zcela utěsní a navíc zpevňuje hrany. ABS plastové hrany jsou považovány za ekologické a neobsahují chlór. Odpad lze tepelně zlikvidovat. ABS hrany jsou tepelně odolnější. Díky tomu je možné používat stejné lepidlo pro různé tloušťky na průchozích i ručních lemovacích strojích. Díky své vysoké tepelné odolnosti se plastové hrany ABS dobře hodí pro použití na rádiusy. Lze ji nanášet při teplotě lepidla přibližně 180-190 stupňů s posuvem lepidla na hranu. Lemování se lépe zahřívá a stává se poddajným, což mu umožňuje přijmout tvar dílu a dosáhnout dokonalé přilnavosti. Lemování o tloušťce 0,4 mm se při vysokých teplotách (nad 190 stupňů) neroztaví. To umožňuje použití vyšších rychlostí posuvu, což zvyšuje produktivitu. ABS hrany mají velmi nízký koeficient volného smrštění. Po ochlazení se hrany laminátu ABS nesmršťují. Vysoké teploty nedeformují hrany hotových dílů, což zaručuje dokonalý vzhled. Hrany ABS jsou odolnější proti opotřebení a nárazu. Zachovává si své fyzikální vlastnosti v širším rozsahu teplot.

2. Potah ALOE VERA
Jedná se o potah pečlivě vyrobený z přírodních a specializovaných vláken. Navíc obsahuje výtažek z listů aloe, který je šetrný k pokožce a podporuje její prokrvení. Potah je nadýchaný a jemný na dotek. Chrání před výskytem a množením roztočů. Díky svým tepelným vlastnostem je dokonale prodyšný. Je ideální do slunných místností, protože pohlcuje UV záření.

Složení: Složení: 35 % bavlna, 65 % polyester s přídavkem extraktu z listů aloe.
Vlastnosti: antialergické, antibakteriální, regenerační a hydratační - zjemňuje pokožku, podporuje prokrvení.
Praní: 40 °C

3. Antialergické polštáře a přikrývky

Alergie na ložní prádlo není u dospělých a dětí neobvyklá a nejčastěji ji způsobují staré výplňové materiály používané v polštářích a přikrývkách - prachové peří, peří, vata. Moderní hypoalergenní materiály mohou alergikům ulehčit. Jaké jsou jejich vlastnosti a jak vybrat ten správný pro vás? Dovolte nám, abychom vám to prozradili.

Umělé náplně (polyester, holofiber, ekovlákno, labutí peří a další) jsou bezesporu lídry na hypoalergenním trhu. Hlavní výhodou přikrývek a polštářů s umělými výplněmi je, že je lze prát při vysokých teplotách. Lze je snadno vyprat, rychle schnou, zachovávají si své vlastnosti a prach se nemá čas hromadit. Kromě toho je jejich cena relativně nízká, takže polštáře a přikrývky s umělými výplněmi lze bez lítosti vyřadit a nahradit novými.

B

1. BAMBUS

Bambus je rod stálezelených vytrvalých rostlin. V současné době se bambus používá v mnoha oblastech - ve vaření, lékařství, stavebnictví, při výrobě oděvů a dalších oborech, a to nejen v asijském regionu, ale po celém světě. 

Z bambusu se vyrábí jak velký nábytek, jako jsou postele, skříně, stoly, tak malý nábytek, jako jsou žaluzie, noční stolky, lavice.

Velmi oblíbené je také bambusové nádobí, jako jsou talíře, ubrousky, jídelní hůlky a další. Takové nádobí je ekologické a trvanlivé, protože se nedá rozbít a vypadá organicky v každém interiéru. Bambus se používá také ve stavebnictví. Pevnost dřevěných stonků je vyšší než pevnost dubového dřeva, takže se z něj stavějí dobré a krásné domy.

2. BUK dekor

Dekor buku patří ke klasickým reprodukcím dřeva. Struktura dřeva dekoru se vyznačuje mírně zvlněnou kresbou, díky níž reprodukce bukového dřeva nepůsobí tak neutrálně, ale přirozeněji. Tento dekor se hojně používá na vybavení interiérů, jako jsou interiérové dveře, podlahové krytiny nebo okenní parapety, a následně se často používá i pro výrobu nábytku. Světlý přírodní odstín dekoru umožňuje vytvářet množství barevných kombinací, včetně dnešních trendů.

3. BIO PENA

Viskoelastická, tepelně citlivá, ekologicky šetrná "chytrá" biopěna z biopolyolymerů nové generace vyrobených z přírodní biologické suroviny - ricinového oleje s přídavkem přírodního extraktu ALOE VERA a protitlakovým účinkem (klasické a viskoelastické polyuretany používají suroviny z ropných produktů, což výrazně ovlivňuje ekologickou šetrnost těchto materiálů).

4. BOROVICE

Je známo, že stromy mají příznivé účinky na lidské zdraví. Borovice je také považována za symbol pohostinnosti a čistých úmyslů. Moderní výrobci vyrábějí obrovské množství nábytkových předmětů z umělých materiálů a zároveň by si mnozí rádi koupili nábytek z borovicového masivu, i když je považován za téměř elitní. Borovice se mimo jiné vyznačuje výraznou kresbou dřeva. Nábytek z borovice má teplou, sluneční energii a štědře se o ni dělí s obyvateli a hosty domu.

S borovicí se snadno pracuje. Broušení a tónování nenarušuje její přirozenou strukturu. Borovice se již od starověku používala při stavbě lodí, protože byla ceněna pro svou odolnost vůči vlhkosti. Díky profesionálnímu zpracování je tento výchozí materiál k nerozeznání od drahého a vzácného dřeva.

5. BONELLl

Tento typ pružiny je již dávno považován za klasický a používá se při výrobě nábytku již více než sto let. Pružinový blok Bonnel se skládá z dvoukónických pružin vyrobených z oceli, které jsou spojeny speciálním rámem nebo drátem se speciálními uzly. Aby se pružiny samy nerozvinuly, jsou na prvním a posledním závitu připevněny k bloku, který se skládá ze dvou rámů, spodního a horního.

Tato konstrukce unese větší zátěž, takže ji mohou bez obav používat lidé s váhou vyšší než 115 kg. Matrace Bonnell se vyznačuje vysokou úrovní bezpečnosti a pevnosti.

Při malém zatížení je pružina měkká, ale jakmile se zatížení začne zvyšovat, začne pružina zpevňovat a vytvářet dostatečně rovnoměrné rozložení tělesné váhy. Zároveň je schopna zabránit tření a vrzání.

D

1. DUB ARTISAN

Složitý rustikální dub s "omítnutými" suky. Vrstvené, prkenné, jasné, výrazné vrstvení. Autentický výraz, poskytující efekt masivního dřeva. Ideální pro fronty, skříně a horizontální plochy. Univerzální v kombinaci s jinými dekory, vynikající základ pro kombinaci s černou, antracitovou nebo šedou.

2. DUB WOTAN

Velmi rustikální, přírodní, živý dekor nábytku s prasklinami a četnými charakteristickými rysy dubového dřeva. Dub wotan vykazuje velmi široké lamely a hrubou kresbu, která skvěle vypadá na velkých nábytkových plochách, jako jsou například přední strany skříní.

3. DUB SONOMA

Dub sonoma se často používá k výrobě bytových dekorací a nábytku. Tento materiál má příjemný světlý odstín, dobře se kombinuje s mnoha styly interiéru a lze jím vybavit jakoukoli místnost. Dub sonoma je odstín dubu obarvený do světlejšího tónu. O původu této barvy existuje několik hypotéz. Oblíbenou verzí je, že se tuto barvu dřeva naučilo pěstování dubu v americkém údolí Sonoma Valley, které se nachází v Kalifornii. Jiná hypotéza tvrdí, že název dal neznámý designér, který si dřevo prohlédl a získal poetickou asociaci s údolím (Sonoma znamená v jednom z indiánských jazyků "měsíc").

4. DTD

Desky z dřevotřísky jsou deskové materiály vyráběné lisováním malých dřevěných třísek pomocí lepidla. Myšlenka na takový kompozit vznikla v roce 1918. Na počátku bylo navrženo vyrobit desku z třísek s oboustranným dýhovým obkladem. V průběhu následujících desetiletí byla výrobní technologie dále zdokonalována a vylepšována. První komerční továrna na dřevotřískové desky byla otevřena v roce 1941 v Německu v městě Bremen.

5. DTDL

Laminované dřevotřískové desky jsou lisované desky s laminovaným povrchem z papíru impregnovaného melaminformaldehydovými pryskyřicemi. Laminace zvyšuje povrchovou tvrdost a trvanlivost desky. Na papír je natištěn vzor, který slouží jako dekor. Během procesu nanášení vrstvy lze přidat texturu, která zvýší dekorační účinky laminátu.

6. DÝHA

Dýha je přírodní materiál, který představuje tenký řez dřeva o tloušťce 0,5 až 3 mm. Jedná se o tenký plech, který se používá při výrobě dveří a nábytku. Lepí se na povrchy a části výrobků, aby jim dodala vzhled přírodního dřeva. Dýha je vynikajícím kompromisem mezi umělými a přírodními materiály. Zlatá střední cesta. Dýha je velmi působivá a z dálky ji lze jen těžko odlišit od masivního dřeva. I na dotek je mezi nimi malý rozdíl. Nábytek z dýhy je o 25 až 35 % levnější než nábytek z masivu. Tento rozdíl okamžitě zvyšuje atraktivitu tohoto typu nábytku pro zákazníky. Nábytek z dýhy se nemusí ošetřovat stejně jako nábytek z masivního dřeva. Ano, na přirozeném světle bledne - to je norma - ale díky použití speciálních úprav je méně choulostivý než masivní dřevo.

7. DVD 

Dřevovláknitá deska - Dřevovláknitá deska (DVD) je velkoplošný materiál vyrobený na bázi dřeva. Vyrábí se z vláken dřeva nebo jiných lignocelulózových materiálů.

E

1. EKOKŮŽE

Ekokůže je speciální druh látky, který se získává nanesením polyuretanové vrstvy na bavlněný podklad. Díky použití moderních technologií se vlastnosti tohoto materiálu co nejvíce blíží vlastnostem přírodní kůže a jsou k dispozici v obrovské škále provedení. Díky tkanému základu a poréznímu polyuretanu je ekokůže perfektně prodyšná, lepší než přírodní kůže, a proto velmi příjemná na dotek. Polyuretan je navíc velmi trvanlivá látka s vysokou odolností proti oděru. V závislosti na tloušťce polymerového povlaku je materiál buď měkčí a tenčí, nebo pevnější, ale tužší. Charakteristický povrchový vzor ekokůže, který má strukturu podobnou přírodní kůži, je dán speciálním procesem, při němž je materiál lisován pod tlakem.

1. LTD

Laminované dřevotřískové desky jsou jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných při výrobě korpusového nábytku. Přibližně 80 % nábytku na světě se vyrábí z laminovaných dřevotřískových desek. Používá se k výrobě nábytku ekonomické i prémiové třídy. Vysoká poptávka po laminovaných dřevotřískových deskách je způsobena jejich vynikajícími užitnými vlastnostmi, atraktivním vzhledem a příznivou cenou. Díky rozmanitosti barev a struktur je možné vyrobit nábytek do interiéru v jakémkoli stylu a barevném provedení. Kromě toho lze LTD dokonale kombinovat s dalšími materiály, jako jsou MDF, dřevovláknité desky, dřevo, plast a kov. LTD je laminovaná dřevotřísková deska vyrobená z hrubých dřevěných třísek spojených formaldehydovými pryskyřicemi. Materiál se předkládá ve formě desek, které se získávají lisováním za horka. 

2. LESK

V podstatě se "lesk" projevuje jako schopnost povrchu odrážet světlo, které na něj dopadá. Čím více se takové světlo odráží, tím se povrch jeví lesklejší a zářivější. Protože atraktivita nábytku závisí na stupni lesku a jasu čelních ploch, hledají výrobci stále nové způsoby, jak dosáhnout vysoce lesklých povrchů. Nejpokročilejší výrobky se vyznačují téměř stoprocentním odrazem světla. Druhou důležitou vlastností lesklého povrchu je krycí schopnost, tj. schopnost povrchu fasády skrýt nedokonalosti, které jsou typické pro ultralesklé povrchy, jako jsou škrábance nebo usazený prach. Moderní materiály však téměř vždy poskytují dostatečnou míru krycí schopnosti.